Pierwsze sparingi Piasta

Drużyna Piasta Żerniki ma już za sobą dwa mecze kontrolne, które miały na celu głównie sprawdzić przydatność do zespołu kilku testowanych zawodników. W składzie na kolejny tydzień pozostało czterech nowych piłkarzy, z których przynajmniej dwóch będzie w nowym sezonie sporym wzmocnieniem dla ekipy prowadzonej przez Marka Kowalczyka. Wiadomo natomiast, że w zespole z Osinieckiej nie zobaczymy w najbliższym sezonie Dawida Gąsiora, który po półrocznym wypożyczeniu powrócił do rodzinnego Sanoka.
Pierwszy sparing Piasta w sezonie 2018/2019 zakończył się wysokim remisem 4:4. Przeciwnikiem żółto - czarnych była drużyna Śląska Wrocław, która na co dzień występować będzie w Centralnej Lidze Juniorów. Mecz rozpoczął się od mocnego uderzenia Piasta. Po kwadransie zespół z Żernik prowadził już 3:0, głównie za sprawą testowanego zawodnika, który strzelił jedną z bramek i dołożył dwie asysty. W dalszej części pierwszej połowy gra wyrównała się, a błędy w obronie Piasta spowodowały, że młodzi piłkarze Śląska złapali kontakt strzelając dwie bramki. Tuż przed gwizdkiem oznaczającym koniec pierwszej części spotkania wyróżniający się tego dnia Jakub Mikuś bezbłędnie egzekwował rzut karny i piłkarze Piasta schodzili na przerwę przy dwubramkowym prowadzeniu.
Druga połowa okazała się znacznie słabsza w wykonaniu podopiecznych Marka Kowalczyka. Młodzi piłkarze Sląska wykorzystali fakt, iż na boisku pojawiła się całkiem nowa jedenastka w zespole Piasta i ostatecznie doprowadzili do wyrównania. Zaskakujący jest jednak fakt, że to właśnie w drugiej części meczu na boisku pojawiło się więcej piłkarzy, którzy reprezentowali zespół z Osinieckiej w ostatnim sezonie. Niemniej jednak środowy sparing miał być dla zawodników z poprzedniego sezonu jedynie jednostką treningową, natomiast dla testowanych zawodników poważnym sprawdzianem ich przydatności do zespołu. Przynajmniej dwóch zawodników wykorzystało swoja szansę w stu procentach.
Na sobotnie spotkanie w Oleśnicy do zespołu Piasta powróciło kilka podstawowych zawodników. Od pierwszych minut meczu ze spadkowiczem z IV ligi Wrocławianie uzyskali na boisku widoczną przewagę i stwarzali groźne sytuacje pod bramką Pogoni. Bardzo dobrze wyglądała współpraca Czerwińskiego, Pikulickiego i Kowalczyka. Ofensywne trio Piasta siało wiele spustoszenia w szeregach oleśnickiej obrony. W końcu, w 22 minucie po ewidentnym faulu w polu karnym na Robercie Pikulickim arbiter główny spotkania podyktował dla Piasta rzut karny. Bezbłędnym egzekutorem jedenastki okazał się doświadczony Maciej Kowalczyk. Mimo kilku okazji dla Piasta do przerwy wynik nie uległ już zmianie.
W drugiej połowie obaj trenerzy dokonali wielu zmian. Szkoleniowiec Wrocławian wpuścił na boisko wręcz całą nową jedenastkę. Jakość gry jednak ewidentnie spadła po obu stronach, a mecz zaczął przypominać zmagania z niższych lig. Pod obiema bramkami kotłowało się co chwilę, jednak bardziej skuteczni okazali się goście, którzy w 70 minucie po bramkach Nowickiego i Barańskiego prowadzili już 3:0. Za sprawą powracającego po urlopie Michała Szewczyka Piast stworzył w dalszej części meczu jeszcze wiele okazji do zdobycia kolejnych bramek, jednak to gospodarze zakończyli mecz celnym trafieniem. W 82 minucie po błędzie wrocławskiej defensywy zawodnik Pogoni ustalił wynik spotkania na 1:3.
W zespole Piasta cieszy postawa kilku zawodników. Widać wyraźnie, że zespół z każdym kolejnym meczem zgrywa się. Wzmocniony kilkoma nowymi twarzami Piast może być groźny dla każdego rywala. Po rocznej przerwie wreszcie do gry powraca Bartosz Bicz. Być może okaże się on wartościowym uzupełnieniem środka pola.
Przed Wrocławianami okres wzmożonej pracy wydolnościowej i szybkościowej. Dopiero w następną środę ekipa Marka Kowalczyka zagra swój trzeci kontrolny mecz. Tym razem rywalami żółto-czarnych będzie Parasol Wrocław. We wrocławskich derbach po stronie Piasta udział wezmą już jednak tylko zawodnicy przewidziani do gry w drużynie z Osinieckiej w sezonie 2018/2019.
Wszystkich kibiców zapraszamy na sparing z Parasolem, który odbędzie się 1 sierpnia o godz. 18.00. Miejsce sparingu ustalone zostanie w najbliższym tygodniu.